واکنش کارگردانانی که فیلم هایشان در جشنواره فجر 95 پذیرفته نشد

لیست فیلمهای پذیرفته شده بخش سودای سیمرغ سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر امروز توسط هیات انتخاب منتشر گردید . اما چیزی که شاید عجیب باشد عدم حضور چندین فیلم مهم در این لیست می باشد.

 فیلمهای هجوم به کارگردانی شهرام مکری ، کاناپه کیانوش عیاری ، ملی و راه های نرفته اش تهمینه میلانی ، آبا جان هاتف علیمردانی ، خوب بد جلف پیمان قاسمخانی و … غایبین مهم جشنواره 35 هستند.

برخی از کارگردانان این اثر ها در صفحات اجتماعی خود نسبت به انتخاب نشدن فیلمشان واکنش نشان دادند.

واکنش تینا پاکروان تهیه کننده فیلم خانه کاغذی

پاکروان درباره انتخاب نشدن این فیلم در بخش مسابقه سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر گفت: اصولا در جشنواره دنبال فیلم های جنجالی نیستند؛ بیشتر دنبال فیلم هایی هستند که بدون سر و صدا باشند تا بتوانند جشنواره را آرام برگزار کنند.

وی با اشاره به  مضمون ”خانه کاغذی” گفت: این فیلم به مفاسد اقتصادی در کشور می پردازد و شاید مقداری خط قرمزها را رد کرده باشد و به همین دلیل جرات نکرده اند آن را در بخش مسابقه قرار دهند.

پاکروان افزود: “خانه کاغذی” با بازیگری همچون پرویز پرستویی و در کنار آن فیلمنامه بسیار خوب و بهره مندی از کارگردان باسابقه ای همچون مهدی صباغ زاده و فیلمبرداری بی نقص علیرضا زرین دست حرفهای زیادی برای گفتن داشت و میتوانست با مخاطب جشنواره ارتباط برقرار کند. پذیرفته نشدن این فیلم برایم غریب است .

کارگردان فیلم “خانم” در ادامه گفت: بنده حتما موضوع را پیگیری و از هیات انتخاب دلایل پذیرفته نشدن “خانه کاغذی” را سوال خواهم کرد. من اصولا اهل لابی و بازیهای پشت پرده نیستم ولی موضوع را پیگیری خواهم کرد و سوال خواهم کرد تا بدانم ماجرا چیست و اساسا چرا یک سری فیلمهای ناقص در جشنواره پذیرفته میشود؟ فیلمهایی که سر و ته آن معلوم نیست اما چرا یک سری فیلمهایی که کامل هستند و تمام مراحل را پشت سر گذاشته اند باید کنار گذاشته شوند؟ چرا این همه فیلم خوب بیرون هستند ؟

پاکروان خاطرنشان ساخت: فضای جشنواره هرسال بسته تر و محدودتر می شود و هرچند ما به دنبال آن هستیم که فیلمهایی که هرسال ساخته میشوند بصورت آکادمیک دیده شده و از بین آنها انتخاب صورت بگیرد می بینیم این فیلتر منطبق بر پرهیز از انتخاب آثار به روز، بیشتر و بیشتر می شود.

وی افزود: قرار بود تا سقف سی و سه فیلم برای بخش مسابقه انتخاب شود اما الان می بینیم این تعداد به بیست و هشت فیلم رسیده و من واقعا این اتفاق را درک نمی کنم. قبل از جشنواره تصور نمی کردم که “خانه کاغذی” انتخاب نشود . این فیلم ، فیلم شریفی است و یک سری از اتفاقاتی که در این مملکت می افتد را بیان می کند. “خانه کاغذی” در کمال شرافت و صداقت ساخته شده و کاملا قابل دفاع است!

سعید سعدی تهیه کننده ۲ فیلم سینمایی «دریاچه ماهی» و «بوف کور» با عصبانیت در ارتباط با عدم حضور این دو اثر گفت: واقعا نمیدانم براساس چه ملاک و متر و معیاری هیات انتخاب این ۲۸ فیلم را انتخاب کرده است، تاسف آور است که دائما دم از ارزش آثار دفاع مقدس می زنند ولی در عمل نگاه نمی کنند این آثار را اصلا. هرچند احساس می‌کنم که «بوف کور» و «دریاچه ماهی» را هیات انتخاب متوجه نشده است و به همین خاطر به نشانه اعتراض ۲ فیلم خود را از جشنواره بیرون خواهم کشید تا در بخش «چشم انداز سینمای ایران» هم حضورشان منتفی شود.

فیلم سینمایی «دریاچه ماهی» اولین اثر سینمایی مریم دوستی است که با تهیه کنندگی سعید سعدی و نقش آفرینی نادرفلاح و افشین هاشمی در تهران و آبادان مقابل دوربین رفته است.

همچنین دیگر فیلم سعید سعدی «بوف کور» هم با کارگردانی احمدرضا معتمدی و با بازی حامد کمیلی، اندیشه فولادوند و هومن برق نورد ساخته شده است.

کامران مجیدی تهیه کننده فیلم سینمایی «زرد» هم  با اشاره به اینکه اعتراضی به عدم حضور «زرد» در جشنواره فیلم فجر ندارم، بیان کرد: تمام کسانی که “زرد” را تماشا کرده بودند از داستان و بازی‌های خوب بازیگران فیلم تعریف و تمجید کردند ولی در حال حاضر در ارتباط با عدم حضور این فیلم در جشنواره فجر نظر خاصی ندارم.

مهرداد صدیقیان، ساره بیات، و بهاره کیان افشار به همراه بهرام رادان بازیگران این اثر سینمایی را تشکیل می‌دهند

اما پیمان قاسم خانی نویسنده و کارگردان فیلم خوب بد جلف  هم در ارتباط با عدم حضور اولین اثر سینمایی خود، بیان کرد: هنوز درست و حسابی متوجه اسامی آثار راه یافته به بخش اصلی جشنواره فیلم فجر نشده‌ام و ترجیح می دهم که فعلا سکوت کنم.

همچنین تهمینه میلانی کارگردان فیلم ملی و راه های نرفته اش گفت

دوستان عزیز ! شایعات زیادی در باره عدم حضور ” فیلم ملی ( ملیحه ) و راه های نرفته اش ” در فضای مجازی پخش شده است و عده ای ار شما نگران از عدم حضور فیلم در جشنواره فیلم فجر سوال فرموده اید ، واقعیت این است که فیلم بدلیل موضوع آن ( خشونت خانگی )  که از نظر من و همسرم اولویت فرهنگی است ، و می تواند راهگشای  زوج ها ی جوان به زندگی بهتر شود ، مورد پذیرش هیات انتخاب قرار نگرفته است  و فقط همین . امیدوارم در اکران عمومی تاثیر خود را در کاهش خشونت خانگی بگذارد .
به نظر ما عوامل  فیلم شایستگی تشویق داشتند که ممکن نشد .🌹 عکس : علی نیک رفتار

اسامی فیلمهای جشنواره فجر 95 + کارگردان و معرفی اثر را اینجا ببینید


1,593 بازدید

نظرات کاربران

۰
  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.