موضوع :تلویزیون

واکنش نظام پزشکی و شکایت از سریال در حاشیه

با گذشت اندک زمانی پس از آغاز نمایش سریال در حاشیه اثر تازه مهران مدیری، رئیس سازمان نظام پزشکی مطابق با پیش بینی‌ها عمل کرد و با انتشار نامه‌ای خطاب به رئیس سازمان صداوسیما، واکنش بسیار تندی ‌به این مجموعه کمدی نشان داد؛ اما آیا این نقد‌ها در چهارچوب منطق قابل طرح است یا اساساً محلی از اعراب ندارد؟

به گزارش «تابناک»، اگر قرار باشد قضاوتی اولیه به مجموعه تلویزیونی «در حاشیه» داشت و نسبت به قسمت‌های این سریال که تاکنون پخش شده ارزیابی مقدماتی نمود، باید تأکید کرد ‌این سریال توانسته تا اینجا تداعی‌گر یک بازگشت موفق برای مهران مدیری باشد و از این حیث باید به عنوان یکی از برنامه‌های مثبت تلویزیون در این ایام مورد توجه قرار داد؛ اما این نظر همه ناظران نیست و حداقل یک سازمان، دل خوشی از این مجموعه ندارد: «سازمان نظام پزشکی».

سازمان نظام پزشکی پیش‌قروال مقابله با تولید چنین سریالی بود و پیش از تولید و حین تولید سریال مهران مدیری با انتشار یک نامه رسماً به مقابله با ساخت چنین اثری پرداخت و این کمدی را اثری در راستای سلب اعتمادعمومی به پزشکان خواند و پس از این نیز قاضی‌زاده هاشمی، وزیر بهداشت از پرده بیرون آمد و در آخرین کوشش، نامه‌ای سرگشاده خطاب به رئیس سازمان صداوسیما در مخالفت با این سریال منتشر کرد که سلسله تلاش‌ها برای توقف ساخت این سریال را نشان می‌داد.

حال با پخش ۹ قسمت از این سریال کمدی، رئیس سازمان نظام‌ پزشکی این بار با انتشار نامه‌ای بسیار تند‌تر نسبت به نامه پیشین، نشان داده، ادامه پخش اثر تازه مدیری را بر‌نمی‌تابد و با هزینه کردن از رهبری، تلاش کرد از پخش این سریال جلوگیری کند.
واکنش نظام پزشکی و شکایت از سریال در حاشیه
نامه رئیس سازمان نظامی پزشکی بر علیه سریال در حاشیه مهران مدیری

‌جناب آقای دکتر محمد سرافراز

ریاست محترم سازمان صدا و سیما

سلام علیکم

احتراما با تبریک سال نو و آرزوی موفقیت برای جنابعالی، همانطور که مستحضرید پیش از این نیز در مکاتبات متعدد با جناب آقای ضرغامی، ریاست وقت سازمان و جنابعالی کرارا بر اهمیت تحکیم رابطه بین پزشک و بیمار و نقش موثر آن در درمان تاکید گردید و از رویه نامناسب آن سازمان محترم به طور اخص در طی ۱۸ ماه گذشته که به صور مختلف و با اتکا به آمار مجعول و تصاویر غیرقابل اعتماد و تولید برنامه‌های غیرآگاهانه و بعضا مغرضانه در تخریب این رابطه موثر کوشیده است، گلایه‌مندی خود را به نمایندگی از جامعه بزرگ پزشکی کشور اعلام نموده‌ام.

شعار امسال به ابتکار مقام معظم رهبری به نام «دولت، ملت ـ همدلی و همزبانی» نامگذاری گردید. نیک می‌دانید که اگر دولت دستاوردی در زمینه سلامت داشته است و از کاهش پرداخت از جیب مردم سخن می‌گوید؛ این موفقیت جز با فداکاری و همکاری ایثارگرانه و صبورانه همه دست اندرکاران عرصه درمان اعم از پزشک و پرستار و پیراپزشک می‌سر نبوده است. فراموش نکنید طی این سال‌ها جامعه خدوم پزشکی بوده است که از حقوق واقعی خود گذشته و یارانه نظام سلامت را از جیب خود پرداخت کرده است. آن‌ها که از نزدیک دستی برآتش دارند و یا خدای نکرده در طی این مدت به کسالتی دچار شده‌اند، حجم عظیم مراجعان و زحمات شبانه‌روزی و طاقت فرسای کادر درمان را دیده‌اند که البته بعضا میزان رضایتمندی مردم در رسانه ملی انعکاس یافته است. اما گویا برای رسانه همکاران درمانگر جزئی از مردم محسوب نمی‌شوند تا بخشی از زحمات آن‌ها نیز که علت‌العلل این رضایتمندی است را نشان دهد؛ اگرچه هرگز در این قاب آن همه ایثارگری نمی‌گنجد.

اعتماد مردم به پزشکان علاوه بر آنکه نیازی طرفینی است، تأثیر واضحی بر کاهش بار کاری نظام سلامت و بار مالی دولت دارد و می‌بایست محور برنامه‌های پرمخاطب رسانه ملی قرار گیرد. قبلا نیز گفته‌ام که تصویر کلی حاصل از برنامه‌های صدا وسیما متاسفانه نمایی غیرقابل اعتماد، ناامیدکننده و آکنده با انواع ناهنجاری‌ها و فساد‌ها را در ذهن مخاطب از نظام سلامت به یادگار می‌گذارد و این درحالی است که بدون شک جامعه پزشکی ایران یکی از موفق‌ترین و سالم‌ترین نظام‌های سلامت در منطقه و حتی جهان است.

بزرگنمایی و استفاده از اشارات شیرین اگر به درستی استفاده شود، موجبات بهجت درونی و نشاط را ایجاد می‌کند، اما نه ساخت سریال به ظاهر طنزی که در آن پزشکان به نحوی به سخره گرفته می‌شوند که تصویری غیرمنصفانه و همراه با لودگی از آن‌ها نمایش داده می‌شود که نه فایده‌ای در اصلاح امور دارد و نه سبب ساز شادی است.

مطلعید در نامه پیشین که در اول دی ماه گذشته به معاونت محترم سیما نوشته شد به طور مبسوط و مستدل به نگرانی از ساخت چنین سریالی پرداخته و عواقب واکنش‌های اجتماعی پیش بینی شد. در‌‌ همان زمان در جلسه‌ای که با روسای انجمن‌های علمی – تخصصی کشور برگزار شد، نظرات مستفاد از آن جلسه با حضور رییس محترم شورای سیاستگذاری سلامت سازمان صدا و سیما بررسی و احتمالا منجر به تغییراتی در نام و سناریوی سریال که بن مایه اصلی آن به سخره گرفتن جامعه پزشکی بود، شد. اما گویا همه آن نظرات دلسوزانه مد نظر قرار نگرفته است.

درناف دو علم بوی طیب است و آن هر دو فقیه یا طبیب است

اهمیت طبابت تا بدان حد است که پیامبراکرم (ص) علم الادیان را در کنار علم الابدان آورده‌اند و ارزش طبابت را با فقاهت یکسان دانسته‌اند. در کدام یک از برنامه‌های صدا و سیما این خط قرمز شکسته می‌شود که حال طبابت را نشانه گرفته است؟

مقام معظم رهبری در دیدار با اعضای شورای عالی نظام پزشکی بر تقدیس جامعه پزشکی اشاره و فرمودند: «ما احتیاج داریم مردم به پزشک اعتماد کنند، احترام کنند، او را تکریم کنند و او را تقدیس کنند.» همچنین در زمان ترخیص از بیمارستان نیز فرمودند: «من به دکترهای خودمان افتخار می‌کنم. علم‌الیقین من درباره توانایی پزشکان ایرانی به عین الیقین تبدیل شد‌».

حال سوال این است که آیا پخش چنین برنامه‌های موهوم در طول سنوات گذشته در راستای نگاه مدبرانه مقام معظم رهبری نسبت به جامعه پزشکی بوده است؟

پزشکان بیدار و مهربان ایران با هوشیاری تحسین برانگیز خود به رغم تمام نامهربانی‌ها که در حقشان صورت گرفته هیچ ‌گاه مراتب اعتراض خود را طوری بیان نکرده‌اند که نامحرمان و بدخواهان بتوانند از آن سوء‌استفاده کنند. با عنایت به ناخرسندی آحاد جامعه پزشکی از رویه صدا و سیما و همکاری شایسته‌ای که در ارتقای آموزش عمومی مردم در رسانه ملی داشته‌اند و همچنین درخواست قبلی مبنی بر حداکثر دقت و صلاح اندیشی آن سازمان محترم در خصوص برنامه‌های مرتبط با نظام سلامت، موکدا با گوشزد نمودن عواقب هرگونه واکنش اجتماعی احتمالی از دستگاه‌های امنیتی و قضایی می‌خواهیم در جریان امر قرار گیرند.

قطعا اگر نیاز به هر اقدامی باشد سازمان نظام پزشکی ضمن پیگیری قاطع، با نظرخواهی از جامعه پزشکی کشور و تصمیم‌گیری در شورای عالی خود از تمامی راهکار‌ها و ظرفیت‌های قانونی و مدنی استفاده خواهد کرد.

در آستانه سال نو نیز پخش گزارشی هدفمند در شبکه خبر موجبات تلخکامی جمع بزرگی از پزشکان عمومی کشور را فراهم آورد در حالی که بار‌ها تذکر لازم در زمینه مشورت در ساخت چنین برنامه‌هایی و حداقل آگاهی از قوانین و حتی اعلام آمادگی سازمان نظام پزشکی نیز خاطرنشان گردیده بود.

لازم به یادآوری است که مردم به پزشکان خود اعتماد دارند و این جزئی از فرهنگ ایرانی است که حتی نه فقط در مشکلات درمانی که در برخی مسائل زندگانی شخصی نیز پزشک را محرم خود دانسته و او را طرف مشورت قرار می‌دهند و هرگونه تخریب در این رابطه بیش از آنکه پزشک را متضرر کنند اثری به مراتب بیشتر بر بیماران و مردم خواهد داشت.

در ضمن سازمان نظام پزشکی به عنوان بزرگ‌ترین نهاد صنفی و براساس وظایف مصرح قانونی در حمایت از مردم شریف و جامعه معزز پزشکی، خواهان تغییر نگرش سازمان صدا و سیما در تولید و پخش برنامه‌های سلامت محور و ایجاد نگاه مثبت در نظام سلامت کشور است که موجبات افزایش اعتماد فی مابین بیمار و پزشک فراهم گردد.

در پایان امیدوارم با حضور جنابعالی شاهد همراهی بیشتر ملت و رسانه ملی باشیم».


3,121 بازدید

نظرات کاربران

۱۷
  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.

امیر شنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۴

واقعا مردم ما طاقت دیدن حقیقت رو ندارن مهران مدیری دقیقا واقعیت رو داشت نشون می داد اما این نظام پزشکی هزارتا کوفت و زهرمار جلوشو گرفتن فقط امیدواریم مهران مدیری دوباره به صحنه ها برکرده تا خنده رو روی لب مردم بیاره

ناشناس یکشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۴

به نظر من این سریال واقعا سریال خوبیه
اون دیگه مشکل سازمان نظام پزشکی که جنبه سریال دیدن نداره … چقدر بی ظرفیت هستن بعضیا

حنانه شنبه ۲۹ فروردین ۱۳۹۴

دم مهران گرم اگر یک نفر باشه که حرف درست بزنه همین مدیریه پس مهران جون تو به کار خودت که مثل همیشه عالیه ادامه بده و به صحبت های ادمهای فرصت طلب گوش ندههههههه

msh جمعه ۲۸ فروردین ۱۳۹۴

کلا ملت ایران منتظرن یه طنزی ساخته بشه برن اعتراض کنن ماکه دیگه عادت کردیم…

زهرا دوشنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۴

باسلام ودرودبرکسی که تواین سالهاهرگزازسختیهاوناملایمات وسانسوریهاخسته نشدوبه کارش ادامه دادتابه امروزکه شاهددیدن موفقیتش درکارش ماملت هستیم تاجایی که جراحان مملکت به خاطریک طنزحاضربودن تجمع کنن وجلوی کارشونوبگیرن.خسته نباشیدآقای مدیری.واقعااون دوستمون راست میگه اگه جراحان وکلادکترهاریگی به کفششون نباشه ازهیچی نمیترسن اماحالا… بگذریم اصلانیازی نیست ایناروبگیم خودمون باچشم خودمون دیدیم وحس کردیم جراحاودکترین چطوری باپول ماملت یک شبه رهه صدساله رورفتن ومیلیونویامیلیاردرشدن آمارش هست ازاین آقایون وخانم های جراح که هردکتری چقدردرمیاره حتی میتونیم دردقیقه هم حساب کنیم که چقدرحتی درثانیه درمیارن ازبس که حقوقشون بیش ازحدبالاست میتونیدسرچ کنیدهرجراح وهرمتخصص جراح چقدردرماه درمیاره حالاجالبه بهشون برم میخوره باباشمادیگه کی هستیدچقدر…ممنونم آقای مدیری به خاطرهمه زحماتتون همیشه موفق باشیدتوتمام مراحل زندگی امیدوارم یه روزبتونم شماروازنزدیک ببینم.

زهرا یکشنبه ۲۳ فروردین ۱۳۹۴

ممنونم آقای مدیری باتمام وجودم ممنونم دوستتون دارم چون دردکشیدم ازاین آقایون جراح ودکترهادیگه بسه هرچی پول درآوردن.خداپشتوپناهتون آقای مدیری عزیزتواین سالهاباتمام سختیهاوسانسوریهاشماکارکردیدودم نزدیدشمافوق العاده ایدبی نظیرید

ناشناس شنبه ۲۲ فروردین ۱۳۹۴

دستتون درد نکنه با این سریال

رضا چهارشنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۴

همین چند روز پیش پسر ۴ ساله که برای عمل ساده لوزه سوم رفت اتاق عمل و برنگشت
بعدشم دلیل فوت رو اعلام کردن بیمار مشکل عدم انعقاد خون داشته
واقعا که دست اقای مهران مدیری و تمامی دست اندرکاراش درد نکنه
باشد که روزی وجدان اینچنین پزشکانی هم بیدار شود!

ناشناس چهارشنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۴

سلام

ناشناس دوشنبه ۱۷ فروردین ۱۳۹۴

چقد بی جنبن

الهه دوشنبه ۱۷ فروردین ۱۳۹۴

راست میگن دیگه..دکتر هم دکترای قدیم خخخخخخخخ دکترای جدید فقط ب فکر تیپشون هستن

مینا دوشنبه ۱۷ فروردین ۱۳۹۴

حرف حق همیشه تلخه !!!!
به جای این نامه نگاری ها یه بررسی بکنید ببینید واقعا اینجوری که فیلم میگه هست یا نه !!!
واقعا اگر اینجوری نباشه اون وقت شما حق اعتراض به این سریال برخاسته از درد مردم رو دارید ؟!!!!!!

حسنا دوشنبه ۱۷ فروردین ۱۳۹۴

منم با نظر دوستان موافقم اگه کادر پزشکی مملکتمون کارشو درست انجام بده هیچ وصله ای بهش نمیچسبه مشگل اونجاس که بسیاری از پزشکان وداروسازان فقط فکر سود و درامد بیشتر هستند وفراموش کردن بیمار اونها یک انسانه واونا قسم خوردن که از علمشون برای نجات جان انسانها کمک بگیرننه برای پول بیشتر و بدست اوردن خانه و ویلا و سفرهای پی درپی خارجی و……..

ناهید یکشنبه ۱۶ فروردین ۱۳۹۴

با سلام و تبریک سال نو . منم دقیقا با مهتا موافقم البته نه با لفط کمی زشت برووووووبابا بلکه محترمانه میگم هر کسی در هر شغل و حرفه ای اگر کارشو درست انجام بده از هیچ انتقادی یا نکته ای یا بطور طنز یا جدی هراس نباید داشته باشه .واقعا بعضی از قسمت های این سریال بدل آدم می شینه چون عین واقعیته . کم نداریم پزشکان زیبایی که نه تنها طرف را زیبا نکردند بلکه از روز اولش هم بدتر شدن یا کسانی که مدرک سوری والکی دارن و پر از ادعا هستن مثل همان پزشکی که از فیلیپین امده چرا اون مدیر بیمارستان را نمی گید که واقعا دلسوزانه داره کار می کنه ولی جلو کارشو بهر شکل وشمایلی می گیرند. پس خوبه کمی تحمل انتقاد را داشته باشیم بلکه مملکت کمی روبراه بشه از همه نظر . پزشکی امون. اقتصادمون .رانندگی امون. رفتار اجتماعی امون . همه همه
موفق وسربلند باشیم همه ما.

سحر یکشنبه ۱۶ فروردین ۱۳۹۴

کمی وضعمون رو به راه شه؟؟؟؟؟ اوه اوه چ نفس گرررمی داری شما!!!!!!!!

مهتا یکشنبه ۱۶ فروردین ۱۳۹۴

برووووووووووووووووووووووو بابا!!!!! دکتر جماعت اگه کار خودشو درست انجام بده، اگه وجدان انسانی و کاری داشته باشه مگه مردم خلن اعتمادشونو از دست بدن؟؟؟؟ اگه یه جایی دیدین نسبت به دکتری بی اعتمادیه مسلما کارکرد خود اون پزشک منجر بهش شده نه یه طنز شیرین که تنها سرگرمی این شبهای ما هست!!!!
سعی کنید اونقدر درست کار باشید تا مردم با دیدین هر صحنه از سریالی مثه در حاشیه نگن “ایول اینجا رو خوب اومد! اووفیش دلم خنک شد….!

سارینا یکشنبه ۱۶ فروردین ۱۳۹۴

من با نظرت کاملا موافقم