ثریا قاسمی

بیوگرافی و زندگینامه

ثریا قاسمی بازیگر سینما و تلویزیون و دوبلور ایرانی متولد 28  آذر 1319 در تهران می باشد.و اصالتا تهرانی است و هم اکنون 80 سال سن دارد.

ثریا قاسمی فعالیت هنر‌ی خود را از سال 1349 آغاز نمود. 

ثریا قاسمی اوایل دهه 40 با  گویندگی رادیو کار حرفه‌ای خود را شروع کرد و سپس به تئاتر رو آورد. در همان سال‌ها به دوبله هم پرداخت و در سریال پرهوادار «بالاتر از خطر» صحبت کرد.

حضور وی دو سریال تلویزیونی «در پناه تو» (حمید لبخنده) و «شب دهم» (حسن فتحی) با بازی ثریا قاسمی محبوبیت فراوانی پیدا کرد.

قاسمی در سال 1395 در سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر به خاطر بازی در فیلم سینمایی ویلایی‌ها برنده سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل زن شد.

ازدواج و همسر

ثریا قاسمی سالها پیش با رحیم برفراز ازدواج کرده است . اطلاعاتی بیشتر در خصوص همسرش وی موجود نیست.

ثریا قاسمی و همسرش قبل از انقلاب

عکسی از ثریا قاسمی و همسرش

ثریا قاسمی


ثریا قاسمی و مادرش حمید خیرآبادی

مادر ثریا قاسمی نیز مرحومه حمیده خیرآبادی از بازیگران قدیمی سینما می باشد که در تاریخ 31 فروردین 1389 از دنیا رفت. 

ثریا قاسمی و پسرش

ثریا قاسمی و پسرش بهروز

لعیا زنگنه و ثریا قاسمی

لعیا زنگنه با ثریا قاسمی نسبتی ندارد . در برخی از سایتها اخباری مبنی بر این لعیا زنگنه دختر ثریا قاسمی است منتشر شده است که واقعیت ندارد.


مصاحبه و گفتگو با ثریا قاسمی 

حضور در نقش انواع و اقسام مادران شیک، مدرن و سنتی ایران در این سه دهه برایتان چه جذابیت هایی داشته است؟

من بازیگر حرفه ای هستم و نقش های مختلف به من پیشنهاد می شود و من هم نقش ها را می خوانم و در صورت مناسب بودن قبول می کنم.

اگر به انتخاب خودتان باشد بیشتر دوست دارید نقش چه مادرانی را بازی کنید؟

برایم تفاوتی ندارد. داستان خوب و کنشهای شخصیتی که بازی می کنم مهم است. بازیگران کمتر قدرت انتخاب داریم و بیشتر انتخاب می شویم و بازار کار هم چندان پررونق نیست که من خودم را مقید کنم فلان نقش را بازی کنم. شیک و پیک بودن و یا فقیر و غنی بودن شخصیتی که قرار است بازی کنم موقعیت کلی نقش است.

الان خیلی از بازیگران قدیمی و باسابقه خانه نشین شده اند و من سعی می کنم بین پیشنهاداتم بهترین ها را انتخاب کنم.

چرا این روزها بازیگران پیشکسوت کمتر مجال بازی کردن پیدا می کنند؟

به هزار و یک دلیل! مهمترین اش وضعیت بد اقتصادی در سینما و تلویزیون است و به خصوص در تلویزیون که تولیدات به حداقل رسیده است و به جای تولید سریال های جدید و متفاوت اغلب سریال ها چند بار در شبکه های مختلف بازپخش می شوند. در همی ماه گذشته چهار سریال با بازی من که در سال 82 در آنها بازی کردم دوباره بازپخش شد. آن قوت همه خیال می کنند ثریا قاسمی پرکار شده است.

بی رودربایستی من این روزها هر نقشی پیشنهاد شود قبول می کنم. دوستان بازیگری که می گویند ما گزیده کار هستیم و انتخاب می کنیم یا شوخی می کنند و یا ژست می گیرند و قصد پز دادن دارند.

بحث دیگری که باعث بیکاری بازیگران حرفه ای شده وجود نابازیگرانی است که نه تنها دستمزد نمی گیرد بلکه ممکن است پولی هم پرداخت کنند.

بله، تهیه کننده هم از خداخواسته برای اینکه هزینه تولید کارش پایین بیاید از اینها استفاده می کند و این رویه به کیفیت بازیگری مجموعه و یا فیلم ها لطمه می زند. نویسنده ناشی، کارگردان کارنابلد و کلا همه عواملی که کارشان را بلد نیستند به سطح کیفی کار لطمه وارد می کنند.

تا به حال پیش آمده از بازی در اثری پشیمان بشوید و کار را نیمه کاره رها کنید؟

بارها پیش آمده اما کار را نیمه کاره رها نکرده ام. در پشت صحنه خیلی از فیلم ها شرایط غیرحرفه ای تولید حاکم است و برای آفیش کردن بازیگران کلی اتفاق نامناسب می افتد و به نوعی همه را علاف می کنند و این را برای من آزاردهنده است.

آیا هنگام وقوع چنین مواردی برخوردی هم انجام می دهید؟

اوقات تلخی می کنم و برخلاف اغلب کارهایم که با هیجان و شوق سر صحنه می روم در این کارها با بی میلی سر صحنه می روم اما از بازیم کمی نمی گذارم. به هر حال وجدان کاری دارم و تجربیات این چهار دهه پخته ام کرده است.

عکس ثریا قاسمی

آیا همچنان بازیگری جذابیت دهه های گذشته را برای شما دارد؟

اگر همه چیز کاردرست و مناسب باشد هنوز هم از بازی کردن لذت می برم. سکانسی که خوب نوشته شده و کارگردان برایش میزانسن خوب طراحی کرده را با انرژی و تمام توانم بازی می کنم. من از حاشیه ها ناراحت می شوم.

خیلی از بازیگران جوانی که مجال کار کردن را پیدا نکرده اند در ماه های اخیر به خارج از کشور رفته اند و جذب شبکه های ماهواره ای شده اند. برخی از این بازیگران سعی می کنند به افشاگری دست زده و بگویند وضعیت اخلاقی در سینما و تلویزیون ایران نامناسب است. در مورد این رفتارها نظر خاصی ندارید.

اگر فضای هنری اینجا آلوده است، خب بروند و اخلاق خوب را در شبکه های ماهواره ای پیدا کنند. بروند و در محیط سالم فیلم و سریال بازی کنند! اما نکته اینجاست که اخلاق در وجود خود آدمی است؛ این خودمان هستیم که باید بیاموزیم چگونه برخورد کنیم که کسی جرات طرح تقاضاهای غیراخلاقی را به خودش ندهد و اگر رفتارمان نادرست باشد هر جای دنیا که باشیم این نادرستی گریبان مان را می گیرد.

اخیرا مجموعه «در پناه تو» با بازی شما هفده سال بعد از پخش اولیه مجددا روی آنتن رفت و در کانون توجه قرار گرفت. می خواهم به خاطرات تان از آن دوران رجوع کنید و بگویید کاراکترتان در این سریال چه ویژگی هایی داشت که بازی در این مجموعه را پذیرفتید؟

در پخش اول سریال در حدود 17 سال قبل موفق به دیدن این سریال نشده بودم و در پخش مجدد سریال را دیدم. متن سریال، تیم بازیگری و کارگردانی خوب حمید لبخنده باعث شد بازی در این مجموعه را بپذیرم.

اگر بخواهید جزیی تر نگاه کنید چه ویژگی هایی از متن سریال برایتان دارای جذابیت بود؟

در آن سال ها پرداختن به مسائل و دغدغه های نسل جوان به خصوص در تلویزیون متداول نبود اما فیلم نامه «در پناه تو» به شکل درست و ملموسی به مشکلات جوان ها و ارتباطات آنها در محیط های آموزشی پرداخته بود.

مادری که شما در این سریال نقشش را ایفا کردید شخصیتی ویژه بود که در عین آن که برخی رفتارهایش از سوی مخاطبان جوان ناراحت کننده بود اما کاراکتری غیرمنطقی هم نبود.

این مادر به خاطر شهید شدن فرزند اولش تمام عشق و علاقه اش را نثار پسر دومش محمد کرده بود و این زن در عین حال یک ارتباط خوب و درستی با همسرش داشت. در کل این کادر شمایل یک زن سنتی و مهربان ایرانی را داست که دغدغه اصلیش خانواده اش بود و طبیعی بود که برخی اوقات با فرزندش تعارض پیدا کند.

بیوگرافی ثریا قاسمی

با توجه به اینکه هنوز که هنوز است در جامعه ما ازدواج پسران جوان با بانوان مطلقه نوعی تابو محسوب می شود چقدر از نگرانی های این مادر درباره ازدواج پسرش با خانمی که یک بار ازدواج کرده بود درست و منطقی به نظر می رسید؟

ریشه اصلی این نگرانی به سنت ها و باورهای ما برمی گردد. اگر کمی به روز فکر کنیم خیلی از این مسائل پیش نمی آید. نازابودن و ازدواج کردن خانم و یا آقایی در گذشته باعث نمی شود که تصور کنیم گزینه مناسبی برای ازدواج نیست و باید او را از جامعه طرد کرد. بنابراین نباید احساساتی عمل کنیم.

خوشبختانه در ادامه مارد با توجه به علاقه پسرش به این خانم به خوبی با این مسئله کنار آمد و رضایت به ازدواج پسرش داد.

آیا پیش بینی می کردید مجموعه در پخش مجدد این قدر مورد توجه مورد قرار بگیرد؟

قابل پیش بینی بود کاری که به شکل درستی ساخته شود تاریخ مصرف ندارد و می تواند با هر نسلی ارتباط برقرار کند. این مجموعه از جمله کارهایی بود که از دیدن مجددش دلگیر نشدم. بخری از کارهایی که بازی کرده ام موقعی که پخش می شود به دلیل کیفیت بدش غمگینم می کند اما حمید لبخنده در کارش تسلط داشت و به دقت ساخت مجموعه را پیگیری می کرد و این مایه خرسندی بوده است.

در بسیاری از آثارتان از تکیه کلام های مخصوص به خودتان استفاده می کنید. مثلا در همین سریال «در پناه تو» از تکیه کلام «محمدم» استفاده کردید. استفاده از این تکیه کلام ها پیشنهاد خودتان است؟

بله، عموما پیشنهاد خودم بوده است. معمولا در کارهایی که بازی می کنم برای جذاب شدن نقشم از تکیه کلام هایی استفاده می کنم. در زمان تولید «در پناه تو» این امکان نبود که از کلمه عزیزم استفاده کنیم. من دیدم با اضافه کردن این واژه «م» به نام فرزند، تمام عشق و علاقه یک مادر به فرزندش به منصه ظهور می در می آید

و با صلاحدید کارگردان از آن استفاده کردم. رد سال های بعد خیلی از بازیگران از این کار من کپی برداری کردند. در سریال «شب دهم» هم از کلمه «خفو نکن» استفاده کردم که بسیار مورد توجه قرار گرفت…


فیلم های سینمایی ثریا قاسمی 

سال نام فیلم
۱۳۹۵ خانه کاغذی
۱۳۹۵ قاتل اهلی
۱۳۹۵ ویلایی‌ها

۱۳۹۴ سایه
۱۳۹۳ پانسیون دختران
۱۳۹۳ پدر آن دیگری
۱۳۸۸ عروسک
۱۳۸۷ دعوت

۱۳۸۷ در شب عروسی
۱۳۸۶ ملودی
۱۳۸۵ دختر میلیونر
۱۳۸۵ سربلند
۱۳۸۵ محاکمه

۱۳۸۴ شاهزاده ایرانی
۱۳۸۳ رستگاری در هشت و بیست دقیقه
۱۳۸۳ سرود تولد
۱۳۸۲ معادله
۱۳۸۲ بله‌برون
۱۳۸۰ عشق فیلم
۱۳۸۰ دختر شیرینی فروش
۱۳۸۰ خاکستری
۱۳۸۰ شام آخر
۱۳۷۹ مارال

۱۳۷۵ حریف دل
۱۳۷۱ مجسمه
۱۳۶۸ خواستگاری
۱۳۶۷ ستاره و الماس

۱۳۶۵ خانه ابری
۱۳۵۷ زنده باد …
۱۳۴۹ آرامش در حضور دیگران

ثریا قاسمی

سریال های ثریا قاسمی 

1399 – سریال آقازاده

1399 – سریال بچه مهندس3

 ۱۳۹۵ آرام می‌گیریم
۱۳۹۴ پشت بام تهران
۱۳۹۴ معمای شاه
۱۳۹۳ رخصت
۱۳۹۳ فاخته

۱۳۹۲ ستاره حیات
۱۳۹۲ آوای باران
۹۲–۱۳۹۱ کلاه پهلوی
۱۳۹۲ سرزمین کهن
۱۳۹۰ نابرده رنج

۱۳۸۹ قفسی برای پرواز
۱۳۸۹ جراحت
۱۳۸۸ دفترخانه شماره ۱۳
۱۳۸۷ تله‌فیلم «بیا از گذشته حرف بزنیم»
۱۳۸۷ جاده در دست تعمیر
۱۳۸۵ صاحبدلان
۱۳۸۴ روح مهربان
۱۳۸۴ او یک فرشته بود

۱۳۸۰ فاصله
۱۳۸۰ شب دهم
۱۳۸۰ خانه پدری (مجموعه تلویزیونی)
۱۳۷۹ پس از باران
۸۰–۱۳۷۹ قلب یخی
۷۷–۱۳۷۶ در قلب من
۱۳۷۶ گل‌های آفتابگردان

۱۳۷۶ همه فرزندان من
۱۳۷۶–۱۳۷۵ تهران ۱۱–۵۹۵ ج ۴۸
۱۳۷۵ شمایل[۴]
۱۳۷۵–۱۳۷۴ حکایت میرزا یحیی
۱۳۷۳ برگی از زندگی
۱۳۷۳ در پناه تو
۱۳۷۳ نیمهٔ پنهان ماه
۱۳۷۲ لبخند زندگی
۱۳۷۳–۱۳۶۷ شاخهٔ طوبی
۱۳۶۷ یکی از این روزها

۱۳۶۶ آئینه (سری سوم)
۱۳۶۶–۱۳۶۵ گرگ‌ها
۱۳۵۶ مستنطق
۱۳۵۶ به دنبال بنفشه
۱۳۵۳ تلخ و شیرین
۱۳۵۲ قصه عشق
چهل سرباز 


127,632 بازدید

نظرات کاربران

۱۲
  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.

عشقم فقط خدا همیـــــــــــن پنج شنبه ۱۵ دی ۱۴۰۱

باسلام خدمت خانم ثریا قاسمی مادر مهربان ایران ای کاش مادر منم بویی از انسانیت و مهربانی شما را برده بود دلم یک بغل مادرانه و دستهای نوازش همانند شما را میخواهم دیدارت برایم آرزوس شما همانند مادرتون هم از صدا و هم اخلاق عالی هستین با اینکه خیلی تنها و تهیدستم وبا داشتن مادری ثروتنمند همیشه تنها و فقیر بودم همیشه آرزوم بود مادر ممم مثل شما باشه و با دیدنش شاد بشم و تنم نلرزه خدایا خودت دستم رابگیر و مادر مهربان ایران را در پناه خودت قرار بده روح مادرش شاد

ناشناس پنج شنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۱

با سلام وافعا خانم ثریا قاسمی سریالهای خودرا خوب بازی مکند و از بهیرین دنیا است خدا سلامتی بهشون بدهد

ناشناس چهارشنبه ۱۱ آبان ۱۴۰۱

واقعا خانم ثریا قاسمی بهترین از بهترینها هستند

مریم نوروزی دختر عموی واقعی مجید نوروزی پنج شنبه ۲۱ مرداد ۱۴۰۰

سلام خانم ثریا قاسمی. خیلی خوشحالم که شما رو زیارت میکنم. شما خیلی بازیگر
خوبی هستین. دوستون دارم.

ناشناس دوشنبه ۸ دی ۱۳۹۹

درود بر شخصیت بانو ثریا قاسمی ستاره نایاب ایران

ناشناس چهارشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۹

سلام من خانم قاسمی را خیلی دوست دارم من یک خانم اهوازی هستم دوست دارم که از نزدیک ایشان را ببینم امیدوارم به آرزویم برسم از خدا میخواهم که هر کجا هستند سالم و تندرست و عمری طولانی داشته باشند

ناشناس جمعه ۱۶ آذر ۱۳۹۷

هزار سال دیگه خدا رحمتش کنه

ناشناس چهارشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۹

محبوبه ثریا قاسمی اخلاق مادرم را دارد درسریال پشت بام تهران ازان لهاز دوست دارم بازی ایشان را

ستاره جمعه ۳۰ شهریور ۱۳۹۷

سلام اگرثریاقاسمی مادرلعیازنگنه نیست؟
پس کیست؟
چرا از اونام برده نشده؟
وعکسی هم نداره؟

ناشناس پنج شنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷

خیلی دوست داشتم خانم ثریا قاسمی یا مادرم میشد یا یکی از نزدیکترین دوستام یا فامیلام. صداش و رفتار و اخلاقش که در خیلی از فیلمهاشون دیدم آرامش عجیبی بمن میداد.
نسیم تنها .. ۴۳ از تبریز

کیانا سه شنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۸

ایشان سن زیادی ندارند که شایعه شده که از دنیا رفته اند

M.gh پنج شنبه ۴ دی ۱۳۹۹

بله درسته ، اما خب بعضی ها این فکر عجیب به سرشون میزنه که بقیه رو هم دچار ابهام میکنند.