موضوع :گوناگون

آلناز حبیبی بازیگر زن ایرانی نقش عالیه در سریال دودکش

این روزها شاهد بازی الناز حبیبی ( بازیگر زن ایرانی ) در نقش عالیه در سریال تلویزیونی دودکش به کارگردانی محمدحسین لطیفی هستیم. او در این سریال در کنار سیما تیرانداز که نقش دختر عمویش، عفت را بازی می‌کند خیلی خوب ظاهر شده است. یکی از ویژگی‌های او و عفت بده بستان‌هایی است که در تائید کار یکدیگر با هم دارند و همین مساله به شیرینی نقش آنها افزوده است. حبیبی با وجود این‌که بازیگر جوانی است اما تلاش کرده با انتخاب‌های دقیق، نقش‌های متفاوتی را بازی کند. او پیش از این در نقش دختر ثریا در سریال «تا ثریا» خوش درخشید. با او درباره سریال دودکش به گفت‌وگو نشستیم.

عالیه جزو شخصیت‌های ساده و دوست‌داشتنی سریال دودکش است. زمانی که پیشنهاد بازی در این سریال به شما شد کدام ویژگی‌ این شخصیت، شما را برای بازی ترغیب کرد؟

عالیه دختری شهرستانی است که در دانشگاه تهران قبول شده و در کنار خانواده دخترعمویش زندگی می‌کند. او تمام تلاش‌ خود را می‌کند تا عفت را راضی نگه دارد. راستش شرایط زندگی عالیه برایم خیلی جذاب بود. این‌که عالیه دختری سختکوش است و مرتب سعی می‌کند هر کاری از دستش بر می‌آید، انجام بدهد. محبت او به عفت از روی عشق است. عفت هم به عالیه لطف می‌کند و او قدردان محبت عفت است. این کارهای عالیه را خیلی دوست داشتم.

فکر می‌کنم با این تعریف، فیلمنامه سریال دودکش سهم زیادی در انتخاب شما داشت؟

طبیعی است وقتی بازیگری می‌خواهد نقشی را قبول کند، مجموعه عوامل را در کنار هم می‌گذارد و بعد نقش را می‌پذیرد. من نیز همه عوامل را در نظر گرفتم. فیلمنامه‌ برزو نیک‌نژاد را خیلی دوست داشتم. او برای پرداخت به مشکلات جامعه زبان شیرین و طنازی را انتخاب کرده است. از سوی دیگر شخصیت‌پردازی‌ها خیلی خوب در آمده است. نقش عالیه هم بانمک، ساده و دوست داشتنی نوشته شده است. در کنار همه این موارد کارگردانی محمدحسین لطیفی هم نقش عمده‌ای در انتخابم داشت.

خوشبختانه من این افتخار را داشتم که در کنار کارگردانان خیلی خوب کار کنم و از آنها خیلی چیزها یاد بگیرم. این اتفاق هم در سریال تلویزیونی دودکش برایم افتاد. کار کردن در کنار لطیفی و دیگر بازیگران این سریال برایم مثل کلاس درس بود.

دیالوگ‌هایی که برای سریال تلویزیونی دودکش نوشته شده، طنز است اما جالب است شما در ایفای نقش عالیه سعی می‌کنید فقط نقش را شیرین در بیاورید و به اصطلاح خیلی دست و پا نمی‌زنید که با حرکات طنز بیننده را بخندانید. از چگونگی نزدیک شدن به نقش عالیه برایمان بگویید.

فیلمنامه آن قدر ویژگی‌ طنز داشت که بیننده را بخنداند. بنابراین نیازی نبود که من حرکات خنده‌دار انجام بدهم تا بیننده از اتفاقی که برای من می‌افتد، بخندد. خوشبختانه من با راهنمایی و هدایت درست کارگردان و نویسنده توانستم این نقش را درست در بیاورم. البته شخصاً هم علاقه‌ای نداشتم با حرکات خنده‌دار بازی‌ام را برای بیننده جذاب کنم. بیشتر سعی کرده‌ام بازی رئال در کنار بیان متفاوت و شیرین داشته باشم. به هر حال کار من طنز نیست. معتقدم سریال دودکش طنز نیست، بلکه از موقعیت‌های طنز استفاده کرده تا مشکلات جامعه را به نمایش بگذارد.

لطیفی جزو کارگردانانی است که هنگام ضبط آثارش سعی می‌کند بازیگر را از قالب کارهای قبلی‌اش خارج کرده تا بتواند شخصیت جدیدی را خلق کند، این روش کار ایشان برایتان سخت نبود؟

نه، اتفاقا این کار او برایم لذتبخش بود. همکاری با لطیفی تجربه ارزشمندی برایم رقم زد. او کارگردان بسیار باهوشی است و از این قدرتش برای هدایت بازیگران استفاده می‌کند. همان‌طور که شما اشاره کردید، او بازیگر را از فرم کارهای قبلی‌اش خارج می‌کند تا شخصیت جدید متولد شود. او کمک زیادی به بازیگر می‌کند تا خودش را بسازد.

لطیفی براحتی از هر سکانسی نمی‌گذرد، تا زمانی که سکانس را آن‌طور که می‌خواهد، درنیاورد، امکان ندارد رضایت بدهد، حتی اگر مجبور باشد بارها صحنه را تکرار می‌کند. من از این نوع کار کردن لذت می‌برم. اگر کارگردانی به کاری که من انجام می‌دهم، اشراف نداشته باشد، در این صورت تحمل کردن شرایط برایم سخت می‌شود.

در طول این سال‌ها تلاش کردم با فاصله نقش‌هایم را بپذیرم تا هم بتوانم با کارگردانان بهتر کار کنم و هم این‌که نقش‌های متفاوت را بپذیرم تا به تکرار نیفتم. خوشبختانه این افتخار را داشتم تا در سریال دودکش در کنار بازیگرانی کار کنم که سال‌ها در تئاتر خاک صحنه خوردند. هرگز به بازیگری به عنوان شغل نگاه نکرده‌ام؛ بلکه دوست دارم کاری که انجام می‌دهم، ماندگار شود.

بیشتر بازی‌های شما در سریال تلویزیونی دودکش با سیما تیرانداز است، حتی بده بستان‌های شما در تائید کار یکدیگر به طنازی‌های سریال اضافه کرده است. در این موارد چقدر وفادار به متن بودید و تا چه میزان بداهه داشتید؟

بازی در سریال دودکش، دومین همکاری من با سیما تیرانداز است. ایشان از بازیگران بسیار حرفه‌ای هستند و از این‌که توانستم برای بار دیگر در کنار او بازی کنم، برایم واقعا لذتبخش بود. برای بازی در این سریال از کمک‌های خانم تیرانداز، آقای رستمی و بقیه دوستان استفاده کردم.

رابطه عالیه و عفت در فیلمنامه خیلی صمیمی بود و همین رابطه را ما در پشت دوربین هم داشتیم. زندگی در پشت دوربین هم اهمیت زیادی دارد و من این تجربه خوب را در سریال دودکش داشتم؛ البته زندگی خوب پشت دوربین را از خانم حاجیان یاد گرفتم و در سریال دودکش هم دوباره آن را تجربه کردم

منبع : جام جم


12,734 بازدید

نظرات کاربران

۱۹
  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.

محمد یکشنبه ۶ مرداد ۱۳۹۲

تو این سریال هومن برق نورد و بهنام تشکر واقعا زیبا بازی میکنند+الناز حبیبی و امیر حسین رستمی

ژاله یکشنبه ۶ مرداد ۱۳۹۲

خیلی خوب بازی می کنی.

لینا جمعه ۴ مرداد ۱۳۹۲

من بیش تر از همه تو این سریال هومن و امیرح حسین و سیماتیرانداز رو دوست دارم

محمد یکشنبه ۶ مرداد ۱۳۹۲

باید بهنام تشکر رو هم اضافه کنی خیلی خوب بازی میکنه

گل پری چهارشنبه ۲ مرداد ۱۳۹۲

بازیگر خوبیه ولی تو دودکش بازیش خیلی طبیعی نیست نمی دونم چرا؟!
تو تا ثریا وفاصله ها قشنگ تر بود بازیش…

مریم سه شنبه ۱ مرداد ۱۳۹۲

چرا منو تو ان پاااااااااااااااااااس قرار میدی والکی لقوز میخونی الناز که محشره دیگه انقولت نیا

مریم سه شنبه ۱ مرداد ۱۳۹۲

خیلی دوسش دارم

M یکشنبه ۶ مرداد ۱۳۹۲

سلام دوست عزیز از بین بازیگر ها و خواننده ها از هیچکس خوشم نمی یاد جز احسان پایه فقط فقط احسان پایه

مینو سه شنبه ۱ مرداد ۱۳۹۲

خیللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللی دوسش دارم خیلللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللی نقششا خوب بازی میکنه
خیللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللی باحاله

baran دوشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۲

سلام.فیلم بسیار عالیه!مخصوصا نقش عالیه:)
توی وبلاگ من هم عکس الناز حبیبی+نظر سنجی سریال قرار داره که فعلا دودکش جلوتره!خواستین سر بزنیین.
ممنونم از آریا پیکس که همچنین قوی ادامه میده

نگار دوشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۲

خیلی قشنگ بازی میکنه و بازیگر محبوبی

سجاد16 یکشنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۲

خیلی بازیگر خوبیه.چهرش خیلی نازه.خیلی ریزه.قیافش دل نشینه. من تاحالا بازیگر به این خوشگلی ندیده بودو. تکه بین بازیگر

نازنین یکشنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۲

سریال خیلی باحالیه دوستش دارم

sevdA یکشنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۲

حیلی قیافه نازودوست داشتنیی داره.

باران یکشنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۲

عاشق الناز جونم

ata شنبه ۲۹ تیر ۱۳۹۲

سریال قشنگیه مخصوصابازی امیرحسین رستمی والنازحبیبی

ایدا1215 شنبه ۲۹ تیر ۱۳۹۲

بدک نیس!!

مریم سه شنبه ۱ مرداد ۱۳۹۲

خیلی هم عالیه (عالیه)

محمد یکشنبه ۶ مرداد ۱۳۹۲

آفرین درست میگی خیلی هم عالیه (عالیه)